Přijeďte k nám již tuto sezónu
Přijměte pozvání do Jeseníků, do půvabného kraje plného
přírodních krás, sportovního vyžití a kulturních památek.
Aktuálně
0%
Objevy v Bruntále archeology neustále překvapují

Objevy v Bruntále archeology neustále překvapují

Zajímá vás historie a nejnovější objevy památkářů? Pak vás zprávy z jednoho z nejstarších českých měst určitě nezklamou. I archeology nálezy na území Bruntálu neustále překvapují. Nedávno v sondě ve svahu pod bruntálskou baštou v Partyzánské ulici objevili příkop, který mohl být součástí městského opevnění ve druhé polovině 13. století, tedy v době, kdy bylo město založeno. Přibližně z té doby zde byly nalezeny keramické střepy a další drobné předměty.
Pozůstatky hradeb, které archeologové odkryli mezi panelákem a baštou, jsou sice mladší, ale i tak jde o mimořádný nález. Měly totiž neobvyklé konstrukční řešení. Přibližně stejně stará a tehdy podobně významná města v regionu, jako jsou Hlubčice v Polsku a Krnov, byla chráněna dvoumetrovými zdmi, doplněnými systémem půlválcových věží. Aktuální nález na Partyzánské ulici tyto vlastnosti nemá. Hradební zeď je široká pouze 85–90 centimetrů a k jejímu vnitřnímu líci jsou přiloženy hranolové pilíře. Zřejmě tedy šlo o hradbu s ochozem na obloucích, tedy stavební typ, který nebyl pro české země ve středověku obvyklý. Jak uvedl František Kolář z Národního památkového ústavu v Ostravě, byl tento druh staveb typický spíše pro některé oblasti v Německu. Je pravděpodobné, že hradba je z konce 15. nebo přelomu 16. století.
Archeologové zde objevili rovněž důkazy o tom, že součástí předpokládané hradby s ochozem na obloucích byla původně půlválcová věž, která hradbu předstupovala, a v interiéru měla kruhový nebo oválný půdorys. Později zřejmě byla nahrazena baštou, která zde v torzu stojí dodnes. Bašta v Partyzánské ulici je významnou historickou stavbou města Bruntálu, které se řadu let snaží zpřístupnit ji veřejnosti. Aktuální archeologický výzkum byl zapotřebí kvůli plánované rekonstrukci bašty.
Také objev cihlářské čtyřkanálové žárové pece na louce mezi městským parkem a Starým Městem patří v kraji k archeologickým unikátům. Tento typ je charakteristický pro raně industriální formy cihlářské výroby. V českých zemích se nacházely takových objektů stovky, ale dochovaly se jen výjimečně. Bruntálská cihelna byla v různých fázích vývoje schematicky zaznamenána v katastrálním plánu z roku 1836 a dalších mapových podkladech, její skutečnou podobu ale odhalil až současný archeologický výzkum. „Pečlivě identifikované části bývalé cihelny, její vnitřní uspořádání a základy stavby se v budoucnu mohou stát zajímavým turistickým cílem. Nyní nás čeká rozhodnutí, jak základy tohoto historického objektu zakomponovat do nově budované čtvrti města. Poté bude moci být připraven projekt, který připomene část cihlářské výroby na území našeho města,“ řekl k nálezu cihelny místostarosta Bruntálu Petr Rys.
19.09.2024 | Ostatní
Fantastická přehlídka historických automobilů opět projede Jeseníky

Fantastická přehlídka historických automobilů opět projede Jeseníky

S automobily veterány a jejich milovníky se potkáte během 24. ročníku Podhorské jízdy veteránů Trofeo Niké Jeseníky, která se koná o víkendu 13. až 15. září 2024. Motem akce je i letos slogan – Zpomal a rozhlédni se.
Jízda plná pohody, absolutního relaxu a samozřejmě toulání kouzelnou krajinou Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje, to je oblíbená veteránská akce Trofeo Niké Jeseníky. V Jeseníkách můžete veterány na čtyřech kolech obdivovat v sobotu 14. září 2024 ve Vrbně pod Pradědem u kostela sv. Michaela Archanděla. Poté se kolona vydá do Jeseníku a jeho vyhlášených Priessnitzových léčebných lázní, aby vzdala hold fenoménu přírodního léčitelství, rodišti guru světové hydroterapie Vincenze Preissnitze. I hosté Lipová lázní se budou moci kochat nejen naleštěnými dědečky a pradědečky automobily, ale i dobovými kostýmy jejich posádek. Odtud kolona zamíří do Ludvíkova.
V neděli 15. září vede trasa účastníků z Malé Morávky přes Ovčárnu do Karlovy Studánky, takže i tady se návštěvníkům Jeseníků naskytne nejeden mimořádný pohled a zážitek. V Hudební hale navíc zazní od 14 hodin koncert Andrei Kalivodové, Martina Maxy a smyčcového orchestru Jeseník s názvem Zpomal a rozhlédni se.
Letošní jízda se jede na počest Karla Lopraise a jeho 75. narozenin In memoriam
05.09.2024 | Ostatní
Osm dní plných hudby prožijete v Krnově

Osm dní plných hudby prožijete v Krnově

Krnovské hudební slavnosti jsou největším hudebním svátkem v Krnově. Osm dní plných hudby, která zní celým městem: na pěší zóně, v chrámech, v divadle, v zahradách i parcích a vrcholí dvoudenním festivalem. Letošní svátek hudby se koná od neděle 1. září do neděle 8. září 2024 a vystoupí v něm tři desítky umělců.
Zahájení v Koncertní síni sv. Ducha bude 1. září patřit slovenské vokální skupině Fragile, o závěrečné vystoupení 8. září se v krnovském divadle postará Richard Müller s kapelou. U Bauerova památníku se v pondělí 2. září představí písničkářka Kaczi, Zahrada smyslů bude o den později patřit Krnovance, koncertní síň ve středu 4. září rozezní Dorota Grossová s Ensemble Damian a první dáma českého šansonu Renáta Drössler ve čtvrtek 5. září zazpívá v synagoze.
Ve festivalové části v pátek 6. a v sobotu 7. září zahrají skupiny Tublatanka, Argema, Desmod, Kontrafakt či Kollárovci. Ze zpěvaček a zpěváků to jsou Martina Pártlová, Michal David či Ben Cristovao. Festivalová část se opět uskuteční v parku u městských lázní a kromě hudebního zážitku se můžete těšit na Chill Out zónu, dětskou zábavnou část i dvě velké gastro zóny.
23.08.2024 | Letní aktivity
Nejlepší zlatokopové světa se sejdou v Jeseníkách. Buďte u toho!

Nejlepší zlatokopové světa se sejdou v Jeseníkách. Buďte u toho!

Mistrovství světa v rýžování zlata se koná od pondělí 19. srpna do soboty 24. srpna 2024 ve Zlatých Horách. Do Jeseníků se v těchto dnech sjede elita zlatokopů z více než dvaceti zemí z pěti kontinentů. Kromě nich se očekává mnoho diváků, kteří mohou obdivovat zručnost moderních zlatokopů při extrahování malých kousků cenného zlata, zvaných zlatinky, z písku.
Zahajovací průvod vyjde od vlakového nádraží ke skanzenu v pondělí 19. srpna v 17 hodin a slavnostní zahájení začne ve skanzenu v 18 hodin. Během mistrovství jeho účastníci zažijí také zlatokopeckou svatbu, španělský večer či ohňovou show. K poslechu, tanci a zábavě zahrají například kapely Fleret, Hudba z Marsu, Lady Birds, Holátka. Finálová kola mistrovství si užijete v sobotu 24. srpna, kdy úspěšní zlatokopové převezmou svá ocenění. Akci na závěr roztančí kapela Rednex.
Mistrovství se koná v malebném prostředí Údolí ztracených štol, kde byla vybudována replika zlatorudného mlýnu, stoupy na drcení rudy a dřevěné sruby. Toto místo je významné nejen pro šampionát, ale také každoročně hostí akce jako je Otvírání jesenického Klondiku a soutěž O putovní zlatou pánev starosty Zlatých Hor.


19.08.2024 | Letní aktivity
Fajné léto prožijete v rýmařovské textilce

Fajné léto prožijete v rýmařovské textilce

V areálu budovy textilky Hedva Český brokát v Rýmařově se v sobotu 17. srpna 2024 koná Fajné léto 2024. Začne v 10 hodin řemeslným jarmarkem, na kterém nebudou chybět výtvarné workshopy, malování na obličej, kolotoč, skákací hrad i občerstvení. Dopoledne se uskuteční dvě komentované prohlídky expozice textilnictví a provozu textilky s herci, kteří návštěvníky seznámí s historií tohoto podniku v roli jeho zakladatelů. Vedoucí textilky Martina Kohoutková pak zavede návštěvníky do provozu tkalcovny.
Odpolední program zahájí dvě vernisáže výstav - fotografií Miroslava Zemana Život na vsi s úvodním slova Jindřicha Štreita, výstavu šátků Rozkvetlá krása uvede Martina Kohoutková. V programu je rovněž odhalení pamětní desky prvorepublikovému rýmařovskému architektu a staviteli Franze Plachta na budově Vily Marie, kterou Placht postavil pro zakladatele textilky. Ani děti se nebudou nudit. Klaun Nešika vystoupí se svým programem s písničkami a balónky a v napínavém příběhu plném pirátů. Fajne léto v Rýmařově uzavřou vystoupení kapel AV BLUES & SWING a COKOLIVE.
Při nepřízni počasí se program uskuteční v budově Hedvy Český Brokát. Akce probíhá v rámci programu Technotrasa Surová krása.
13.08.2024 | Letní aktivity
Odpočívejte v lázních v Jeseníkách, i když jste zdraví jako rybičky

Odpočívejte v lázních v Jeseníkách, i když jste zdraví jako rybičky

O tom, že voda léčí, vědí lidé odpradávna a Jeseníky jsou svou léčebnou vodou i nevšedními klimatickými podmínkami s čistým ovzduším věhlasné. Nemusíte však zrovna stonat nebo nabírat síly po operacích či jiných neduzích, abyste zamířili do některých zdejších lázní. Bývají skvělým místem, kde naleznete klid, pohodu, odpočinek. A také nejrůznější možnosti aktivního pohybu – cesty ke zdraví.
Legendární léčitel Vincenz Priessnitz už v první polovině 19. století kladl velký důraz na intenzivní pohyb na čerstvém vzduchu. Své klienty téměř vyháněl do okolních lesů k procházkám proloženým sprchováním ve venkovní sprše, pitnou kúrou, sluněním, ale i brouzdáním v ranní rose. Pojďte se vrátit ke kořenům a poznejte jedinečné první vodoléčebné lázně světa. V Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku léčí choroby dýchacího ústrojí, chorob srdečně cévních, chorob štítné žlázy, pohybové i duševní, choroby ženské a kožní. Krásně odpočívat zde můžete, i když se cítíte být zdraví jako rybičky. Po lázeňských procedurách se vydejte na některou tématickou turistickou stezku. Jen v oblasti Studničního vrchu se nachází na šest desítek pramenů, pomníků, vyhlídek, památných skal a křížů. Svěží horský vzduch si užijí rovněž děti na dětském hřišti nebo ve víceúčelovém sportovním areálu, A to není vše! K dispozici jsou horská kola, koloběžky, DiscGolf, Gräfenberg Walking, lázeňský bazén, projížďky Vláčkem Lázeňáčkem i solná jeskyně.
Léčivé prameny železité kyselky a čistý horský vzduch jsou přednostmi Horských lázní Karlova Studánka. Leží přímo pod nejvyšší horou Jeseníků Pradědem v nadmořské výšce 800 metrů. Úlevu zde nacházejí lidé s nemocemi dýchacího ústrojí, s onemocněním pohybového nebo oběhového ústrojí, po onkologické léčbě, s kožními nemocemi, nemocemi nervovými a také pacienti s duševními poruchami. Nejen klienti si oblíbili bazén s termální vodou o teplotě 32–34°C. Namasírujete si v něm krční páteř, záda i ruce či nohy podle vlastní volby. K velmi oblíbené atrakci patří whirpool s barevně se měnícím dnovým světlem a masážní tyčí, zajišťující masáž pod vodou proudem vody i vzduchu. Nezapomenutelné zážitky poskytují perličková lehátka a lavice pod vodní hladinou i dnová vřídla.
V Lipové – lázně se již téměř dvě století léčí podle léčebné kúry Johanna Schrotha. Schrothovy léčebné lázně v Dolní Lipové jsou malebným místem na rozhraní Hrubého Jeseníku a Rychlebských hor. Péče je založena na využití přírodních léčivých klimatických podmínek, unikátních lipovských bylinných směsí v kombinaci s klasickými a nejmodernějšími léčebnými a rehabilitačními metodami. Je zaměřena na léčbu neinfekčních kožních chorob (především lupénky), nemocí z poruch látkové výměny, nemocí dýchacího ústrojí a duševních poruch. Novinkou je peloidní terapie - aplikace slatiny. Pohodu procítíte třeba při prohřívající zázvorové, peelingové kokosovék či vyživující brusinkové kúře s rakytníkem.
Energií se nabijete v Termálních lázních Velké Losiny. Jejich jedinečnost spočívá v termální sirné vodě teplé 36,8 stupňů Celsia. Léčí zde nemoci pohybového aparátu, kožní, neurologické, onkologické a oběhové. Unikátní termální park v České republice nabízí devět termálních bazénů a vodní atrakce, jako jsou tobogány, divoká řeka, jeskyně, chrliče, vodní hřiby, skluzavky.
09.08.2024 | Ostatní
Pobytové balíčky